MYKHAILO HRUSHEVSKY DIGITAL ARCHIVES


е-АРХІВ МИХАЙЛА ГРУШЕВСЬКОГО


Розділи

Деталізований пошук
Дати

Листи

      
Сорокалітній подвиг Грушевський М. С.
Бібліотека
адреса матеріалу: http://hrushevsky.nbuv.gov.ua/item/0000171

Грушевський Михайло Сергійович

Сорокалітній подвиг / М. С. Грушевський // Грушевський, Михайло Сергійович. Твори: у 50 т. / М. С. Грушевський; редкол.: П. Сохань, Я. Дашкевич, І. Гирич та ін.. – Львів: Видавництво "Світ". – 2005. – Т. 2. – C. 464–465.


Вперше опублікована в журналі: ЛНВ. – 1913. – Т. LXIII. – Кн. IX. – С. 238–239. Автограф статті з виправленнями автора зберігається в ЦДІАК України (Ф. 1235. – Оп. 1. – Спр. 226. – Арк. 3–6.). Над заголовком статті зазначено (рукою невідомого): “Насамперед післати Лизанівському” [член редакції ЛНВ. – С.П]. З проханням дозволити передрукувати статтю в “Раді” 23 вересня 1913 р. звертався до М. Грушевського її редактор А. Ніковський: «Ваші слова з приводу ювілею Івана Франка в IX книжці “Л.н.вістника”, окрім художніх прикмет, мають ще те значіння, що в стислій формі характеризують красно й особу ювіляра. З огляду на те, що звичайно ювілейна література потребує для ясності й загальних та стислих висновків, думаю, що й для читачів “Ради” корисно буде з Вашою статею познайомитися» (див.: Мицик Ю. З листів до Михайла Грушевського // Український історик. – 2002. – Ч. 1–4. – С. 502). За декілька днів стаття була передрукована в “Раді” з редакційною приміткою (1913. – 9 жовтня (26 вересня). – № 220. – С. 2).

Подається за першодруком.

Наголошуючи на необхідності присвятити окрему книжку ЛНВ І. Франкові, в одному з листів до редакційного комітету журналу в Києві М. Грушевський Згадував також свою статтю до ювілею письменника: “[...] я проектував і проектую: присвятити IX кн. Франкови – дати присвяту і статті йому присвячені на сам початок (а може будуть вірші – то перед статтями); я післав свою статейку; проф. Колеси і Р. Заклинського, а ще мав Євшан післати” (ІР НБУВ. – Ф. XV – № 2574). Подібні вказівки він дає також редакторові ЛНВ Олександру Олесю (Листування Михайла Грушевського / Упор. Г.Бурлака; Ред. Л. Винар. – Київ; Нью-Йорк; Париж; Львів; Торонто, 1997. – Т. І. – С. 224–225). Посвята М. Грушевського, зазначені статті О. Колесси (про наукову діяльність І. Франка), М. Євшана (про літературну працю), Р. Заклинського (про І. Франка як публіциста) та вірші М. Вороного і П. Стаха сформували зміст ювілейного випуску ЛНВ.

Про причетність ученого до відзначення ювілейних дат І.Франка свідчить святкування 25-ліття літературної творчості Великого Каменяра, влаштоване в 1898 р. у Львові заходами М. Грушевського та В. Гнатюка. Промова М. Грушевського з нагоди цього ювілею була опублікована в ЛНВ (1898. – Т. IV. – Кн. 11. – С. 119–122). Того ж року разом з іншими діячами науки та культури Галичини вчений підготував звернення до української громадськості про збір коштів на придбання будинку для Івана Франка (автограф звернення зберігається в ЦДІАК України, текст опублікований: Архів М. Грушевського / Передмова та публікація І. Гирича // Київська старовина. – 1992. – № 1. – С. 33). Перебуваючи на засланні, М.Грушевський відгукнувся на смерть видатного письменника і громадського діяча заміткою “Светлой памяти Ивана Франка” (Украинская жизнь. – 1916. – № 6. – С. 12–13). У 1926 р. з ініціативи М. Грушевського до десятиліття смерті Івана Яковича було підготовлене й видане окреме тематичне число часопису “Україна”, яке відкривала стаття історика: “Апостолові праці (в десятиліття смерті Франка)” (1926. – Кн. 6 (20). – С. 3–20).

Highslide JS


Довідки про авторів:

 ГРУШЕВСЬКИЙ МИХАЙЛО СЕРГІЙОВИЧ
  • Джерело публікації: Грушевський М. С. Твори. Т. 2 (2005)
  • Статті збірника в е-Архіві

  • Грушевський, Михайло Сергійович (Грушевський Михайло Сергійович)

     

    Всі права захищені ©

           

    Розробка сайту та програмно-технологічна підтримка: Катерина Лобузіна